Kautsky, Karl (1854-1938) Německý socialistický teoretik. Jako vydavatel předního německého sociálně demokratického časopisu Die Neue Zeit sehrál významnou roli v německé sociální demokracii a v druhé internacionále. Kautského vliv coby VÍ!dčího představitele MARXISMU značně zeslábl v posledních dvou desetiletích jeho života.
Kautského marxismus byl evoluční a deterministický. Dříve, než se stal marxistou, byl darwinistou, a zÚstal jím do jisté míry po celý život. Jeho pojetí společenského vývoje bylo vždy spjato s pojetím přirozeného vývoje, z.čehož plynul i silný dÚraz na výrobní síly a objektivní nutnost. Mnoho času Kautsky strávil obranou toho, co považoval za tradiční marxistickou orthodoxii. Byl přesvědčen, že vznik monopolů a kartelÚ je známkou posledních záchvěvÚ kapitalismu:
stále vážnější krize způsobené nedostatečnou spotřebou proletarizovaly podle něho dokonce i rostoucí střední třídu a měly brzy zpÚsobit celkové zhroucení systému. Ve dvou oblastech však bylo Kautského myšlení novátorské. Za prvé se ve své knize Agrární otázka (Die Agrarfrage, 1899) pokusil podrobně ukázat, že zájmy německého rolnictva, zvláště na ochranných tarifech a soukromém vlastnictví půdy, stojí přímo proti zájmům proletariátu; ovšem i rolníci již začali být proletarizováni vzrůstající závislostí na kapitálových investicích. Za druhé rozvinul pojetí "ultraimperialismu". V raných dílech zastával v souvislosti se svým učením o nedostatečné spotřebě názor, že export kapitálu je snahou o omezování produktivity a stabilizaci systému. Později poukazoval na to, že totéž může kapitalismus přinejmenším na čas docílit organizováním mezinárodních kartelů, jež by zabránily i závodům ve zbrojení a válce.
Kautsky vždy trval na realitě třídního konfliktu a rfemožnosti třídního smíru. Jeho ohecně deterministický postoj jej nicméně vedl k určité politické pasivitě. Přejímal některé prvky LENINOVY doktriny socialistického vědomí majícího původ mimo dělnickou třídu, neboť vědecký socialismus považoval za teorii odvozenou z pozorování, a pak použitou vzdělanými odborníky v jakémsi typu společenské technologie. Přidržoval se ideje radikální transformace státu pod diktaturou proletariátu. Tím měl na mysli, že úkolem nadcházející proletářské revoluce je plná demokratizace Německa.
To znamenalo pouze většinovou vládu proletariátu za existence plně demokratických a parlamentních - institucí. Tuto stránku svého myšlení však Kautsky nikdy velmi nerozvinul,protože se lépe cítil v sociologickém a historickém prostoru marxismu.
DTMcL
odkazy Kautsky, K.: Die Agrarfj"age. Stuttgart: Dietz, 1899.
- : The Road to Power, přel. A.M. Simmons. Chi cago: Bloch, 1909.
-: The Dictatorship ofthe Proletariat (1919), přel H.J. Stenning. Ann Arbor: University of Michigat Press, 1964.
literatura Kolakowski, L: Main Currents (Jť Marxism, sv. II Oxford: Oxford University Press, 1978.